Eesti keel

Reiki õpetus

 

Mis on reiki ?

Reiki, kõige laiemalt vaadates, on mõiste, mis võtab kokku erinevad nn energia tervendavate omaduste kasutamise ja nendest aru saamise viisid.

Jaapani keelses sõnas Reiki silp Rei tähendab "Universumi vaim" ja viitab hinge vaimsele mõõtmele, kõrgemale teadvusele. Ki tähendab "Elujõu energia, mis voolab läbi kõige elava". Koos need kaks silpi moodustavad mõiste, mis väljendab tasakaalustatult, ühtsuses toimivaid Kõrgemat teadvust ja Elujõu energiat. See on kõige elava loomuliku eksistentsi alus.

"Käte abil tervendamise" mitmeid erinevaid tehnikaid on inimesed tundnud tuhandeid aastaid.

 Võime häälestuda enda olemasolu sageduslikult kõrgemate olemise tasanditega on sünnipäraselt loomuomane igale inimesele aegade algusest peale ning intuitiivselt olnud kasutuses kõigil aegadel, kas seda siis on teadvustatud või mitte

Kitsamalt Reiki kui ühe konkreetse LOOMULIKU TERVENDAMISE MEETODI teadvustamine laiemale üldsusele leidis aset Jaapanis Mikao Usui poolt, kes elas aastatel1865 kuni 1926.

USUI REIKI TERVENDAMISE MEETOD -  Reiki  on väga lihtne, kuid sellele vaatamata tõhus meetod, mille kasutamine on kergesti õpitav igale soovijale. Reiki on pehme tervendav energeetiline praktika. Üks sellistest, mida saab kasutada ühtviisi edukalt nii enese kui ka teiste abistamisel.

  Universum, või see, mida me teadvustame kui ilmaruumi, on kõike hõlmava Olemasolu avaldumine. See on seesama ürgne viljakas kosmiline allikas, teadvus, mõte, tahe, elu, energia, mis avaldub aistiva ja meeleliselt tajutava eksistentsina meile teada olevas vormi maailmas.

Reiki on mõte Üks olemisest Endaga, ta on loomulik tervendav ühendus enda elu lättega, mida võib tajuda tsüklitena muutuva energiana läbi reiki praktiseerija käte, sel viisil on ta "parandavate käte" kingitus. Tema toime on vastavuses sellega, mida vastu võtja vajab, ning millist muutust ta on antud hetkel valmis oma teadvuses aktsepteerima.

 Olles ühtsusteadvuse olemuse avaldumine meelelise taju maailmas "kuulub" Reiki  igaühele, kes on valmis aktsepteerima Üks Olemise/Ühesuse Mõtet.

Reiki koolkonna rajaja Jaapanis, Usui Sensei, nimetas enda vaimsete praktikate süsteemi "Usui Reiki Ryoho",  iseloomustades seda kui ”Salapärast viisi õnne kutsumiseks enda ellu ja samas vaimset ravimit kõikidele haigustele ”. 

Kui Usui hakks õpetama seda, mida ta oli kogenud aastate jooksul oma vaimse arengu teel, asutas ta 1922. a. aprillis ühenduse oma kogemuste jagamiseks  nimetuse all Usui Reiki  Ryoho Gakkai. Ta koondas enda arusaamise süsteemseks õpetuseks, mis koosneb viiest osast.

1. Väga olulisel kohal Reiki õpetuses on Usui poolt sõnastatud alljärgnevad juhised meele tasakaalustamiseks:

    "                 -   Just tänaseks

                        -    ära ägestu

                        -     ära muretse

                        -     tee kõvasti tööd endaga / pühendu

                        -     ole tänulik 

                        -     ole lahke teiste suhtes.

Hommikuti ja õhtuti, istu gassho asendis (käed kokku pandud südame ees)  ja korda neid sõnu oma südames ning ütle välja valjusti. Oma keha ja hinge täiustamiseks. Usui Reiki Ryoho asutaja Mikao Usui. "

2. Igapäevased harjutused keskendumisvõime arendamiseks, energiatundlikkuse suurendamiseks ja energia mentalseks juhtimiseks. Selleks ta soovitas nelja harjutust üldnimetusega Hatsurei-ho.

3. Igapäevane mediteerimine  (näiteks gassho meditatsioon).

4. Igapäevased tervendamisprotseduurid enesele (vajadusel ka teistele).

5. igapäevane enda elujõu aktiveerimise protsess - Reiju.

 Rohkem kui üheksakümmend aastat on reiki süsteemi praktiseerijaid Jaapanis õpetatud elama teadlikult "just tänases", tegema harjutusi ja mediteerima iga päev ja tooma selline meditatiivsus oma elu igasse aspekti.

 Nelja aastase õpetamise jooksul koolitas ta  20 õpetajat. Üks kahekümnest oli ka arstina litsenseeritud mereväeohvitser erus Dr. Chujiro Hayashi., kes 1925. aastal asutas oma õpetaja, Mikao Usui õnnistusel enda ühenduse. Hayashil oli palju õpilasi, kelle hulgast üks oli Hawayo Takata, kes hiljem tõi Reiki õpetuse Jaapanist USA-sse, pannes sel moel aluse õpetuse levikuks üle kogu maakera. Ilma tema tööta ei oleks  maailm sel moel õppinud tundma Reikit. 

Põhjustel, mis ei ole selged siiani, muutis Hawayo Takata  süsteemi üsna märkimisväärselt. Peamine erinevus sellel, mis hiljem arenes välja kui Lääne Reiki traditsioon ja algsel Jaapani Reiki traditsioonil seisneb tervendamise praktilise teostuse läbiviimises.

Suurem osa meist on õppinud järgima etteantud  kätepositsioonide  süsteemi iga tervendamise ajal. Sellist asja pole olemas Jaapanis. Küll, nii Usui Sensei kui ka Hayashi Sensei poolt oma õpilastele antud käsiraamatud sisaldasid teatud käteasendite kirjeldusi, kuid see oli mõeldud üksnes suuniseks algajatele.

Tegelik töö rajanes millelegi, mis enamikule Lääne Reiki traditsioonis õppinutele ja praktiseerijatele on  tundmatu.

See midagi, mida järgisid nii Usui Sensei kui ka Hayashi Sensei koolkonnad kannab jaapani keeles nimetust  “Byosen”. Sõna byosen on jaapanikeelne sõna, kuid ta on ainult reiki keskne. Ta on kokku pandud kahest Hiina hieroglüüfist: “byo”, mis tähendab ebaterve, haige, ka haigus ning “sen” , mis antud kontekstis tähendab akumuleerumine/kogunemine/kuhjumine.

 Jaapani Reiki traditsiooni kohaselt on haiguse puhul tegemist toksiliste jääkainete kogunemise ja kuhjumisega kehas, mis takistavad elundite loomulikku võnkeprotsessi.  Keha akumuleerib toksiine mitteõige liikumise, vale toitumise, aga samuti ka halbade füüsiliste-, tunde- ja mõtteharjumuste tagajärjel.  Kui  aga elundid ei saa neile ettenähtud viisil võnkuda, siis nende iseloomulik, neile ainuomane funktsioon on pärsitud ja nad lakkavad ettenähtud kombel toimimast. Et aidata kehal toimida jälle korralikult ehk nii, nagu on ette nähtud, me ergastame seda, vahendades kehale Reiki energiat, mis aktiviseerib immuunsüsteemi ning võimaldab kehal endal kõrvaldada kuhjunud mitte vajalikud, pärssivad ollused.

Keskendades enda tähelepanu, näiteks puudutades keha osa, mis on kogunud endasse ja enda ümber toksilist ollust, saab Reiki praktiseerija teatud tagasisidet kehalt. Seda tagasisidet kutsutaksegi jaapani keeles Byosen.

 Mida hõlmab byosen? 

Ühtpidi võime vaadelda byosen’i kui teatud sageduse ja amplituudiga võnkemustrit, mida kiirgab pinges, kahjustatud, vigastatud või haige kehaosa. Teisalt on see aga veel lisaks ka keha reaktsioon tsüklitena toimuvale Reiki protsessile. Kogenud praktiseerija võib selle põhjal hinnata aega, mille jooksul on vajalik Reiki vahendamine  patsiendile ja aega, mis kulub patsiendil täielikuks taastumiseks.

 Mida võib märgata üks reiki praktiseerija  kui ta töötab patsiendiga?

Kindlasti tunneb ta energiat voolavat, oma kätes, kehas, enda väljas. Ta võib märgata ja tunda patsiendi südame lööke aga ka tema keha energiavõnkumisi ja  energia voolusid patsiendi kehas. On tunda keha temperatuur, tihedus ja struktuur. Ja siis veel võib ta tunda byoseni. Kindlasti on kergem tunda byoseni patsiendil, kellel on selged haigusnähud, kuna siis on byosen selgesti eristuvalt ja tugevalt tajutav. Seega, õppida kasutama byoseni on lihtsam haigete patsientide peal.

 Iga Reiki praktiseerija tajub patsiendi seisundeid erinevalt. Seetõttu on õigem ja otstarbekam minna oma isikliku märkamise, kogemise ja ära tundmise teed byoseni avastamisel ja tundmaõppimisel. Lubage byosenil end õpetada.

 Kuid nii, nagu on suuniseks algajale antud käte asendid Reiki meetodi kirjelduses, nii võib anda ka tagasiside (byoseni) erinevate tasemete üldise kirjelduse.

 Tagasisidet võime üldiselt võttes jälgida vähemalt viiel erineval tasemel, mis väljendavad aste astmelt suuremat haiguslikku seisundit.

1-soojus, mis on kõrgem keha temperatuurist.

2- tugev kuumus, mis paneb peopesad higistama, (teeb peopesad niiskeks või märjaks)

3- kirvendus, mis on tuntav kui nõelakesed ja torkimine, kui elektriline või magnetiline kõrvetus või kui “sipelgad käte suremisel”

4- pulseerimine või külma tunne.

Pulseerimine võib olla tugev või nõrk, aeglane või kiire.

Kui koht, mida puudutad tundub külmana, on tegemist üsna  tugeva kahjustuse bioseni tajumisega  

5- valu praktiseerija kätes, mis võib olla tajutav sõrmedes, peopesas, käeseljal.

Valu võib tõusta ülespoole käsivarde, aga eriti haige koha puhul isegi kuni õlani välja. Kui nii juhtub ärge muretsege see on üksnes protsessi peegeldus. Kõik, mis on tarvis teha sellises olukorras - jääda edasi selle koha juurde, kuni kirjeldatud taju nõrgeneb või läheb üle. Kui läheb väga ebamugavaks, muutke käte asendit või võtke nad ära mõneks ajaks. Seejärel asetage nad tagasi täpselt samasse kohta ning jätkake protsessi. Ärge kartke saada saastatud või nakatatud “halvast” energiast. Reiki on "ühesuunaline tänav".

 Esimesed kaks bioseni taset tähistavad stressi või nõrka toksilisust kehas. Kolmanda taseme puhul ei ole vaja muud kui rohkesti Reikit , võimalusel igapäevaseid protseduure, kuni saavutatakse esimene või teine byoseni tase.

 Byosen ei püsi üldjuhul ühesugusene protsessi vältel, vaid kasvades ja kahanedes muutub tsükliliselt.  Erineval patsiendil võib see varieeruda 3-5 minutilistest kuni isegi 10-15 minutiste intervallideni. See aga tähendab, et praktiseerija peab püsima ühes kohas pikka aega, et olla võimeline märkama ja jälgima byoseni.

Baaskäteasendite kasutamine on otstarbekas üldiste stressi ja ebamugavusolukordade lahendamisel. Kui aga teie patsient on tõsiselt haige, on õigem toetuda byoseni kasutamisele. Asetades käed keha osale, mis on haige, tunnete te byoseni selles piirkonnas. See võib esile tulla otsekohe või selle kasvamine võtab veidi aega. Näiteks 5-nda astme byosen on tajutav otsekohe. Tajutav valu kasvab, kuni jõuab näiteks käsivarreni. Kui valu on kõige tugevam, te teate, et varsti see väheneb. Vahel byosen hääbub pea täielikult ja te ei tunne muud, kui nõrka energiavoolu. Püsige seal kus te olete. Ärge vahetage asukohta. Võib võtta aega isegi 10-15 minutit, aga siis tuleb järgmine laine, see kasvab, jõuab tippu ja hääbub jälle …

 Mõned erandid.

 Infektsioon võib vahel anda väga kiire ja valusa byoseni, kuid see ei pruugi tähendada, et patsiendi elu on ohus.

Teine erand  - byosen puudub täielikult. Sellisel juhul on patsiendi keha liiga toksiline, et reageerida. Selline olukord võib juhtuda näiteks peale keemiaravi, seoses narkootikumide üleannustamise raskemate juhtumitega või diabeedi puhul. Peale üht, kahte või kolme protsessi on keha kogunud piisavalt energiat, et reageerida Reikile byoseniga.

Muutumatu byoseni 5-es tase on märk sellest, et patsient on väga tõsiselt haige. Kui patsient ei tea, et ta haige on, tuleks ta liigselt hirmutamata, aga kindlalt suunata arsti juurde analüüsideks ja diagnoosiks.

Protsessi kestus.

On soovitav jälgida nelja kuni viit byosen tsüklit ühe protsessi jooksul. See võib tähendada, et üks sessioon kestab 60 kuni 90 minutit, mille jooksul me ei peaks muutma oma positsiooni või tegema seda vähe, et jälgida byoseni tsüklilist kulgu. Kui tipud hakkavad muutuma üha väiksemaks, on see märk sellest, et kliendi tervenemine on alanud. Kui aga tipud püsivad muutumatult, on see märgiks, et Reiki protsesse on vaja rohkem näiteks ka järgmisel päeval – tegelikult seni, kuni byoseni tase langeb teisele või esimesele astmele ja nii teie kui teie klient saavad olla jälle rõõmsad.. 

Byoseni praktiseerimine ei ole mingi ülemeeleline omadus – see on tunnetamine/ tajumine, mis on saavutatav kõigile ärksa, tähelepaneliku ja järjepideva praktiseerimisega kas lühema või pikema aja (vahel isegi mõne aasta) jooksul.

Esimene asi, mida on vaja harjutada, et olla tajuv ehk tunnetuslik on teadlikkus. Alusta sellest, et olla teadlik võimalikult suuremast hulgast informatsioonist, millega meeled sind varustavad. Vaata oma patsiendi keha ülima tähelepanu ja teadlikkusega. Märka iga vähimatki asja.

Patsient ei pruugi teada, mida tal vaja on, aga keha teab ja annab sulle märku ühega viiest võimalikust byoseni tasemest. Läbi  tajude sinu kätes kirjeldab byosen patsiendi olukorda andes  sulle ka samas tunda, kuidas ravimine edeneb ja kuidas jätkata.

On kolm põhilist tehnikat, mida kasutatakse töötamisel Jaapani Reiki traditsioonis.

1. Patsient räägib sulle oma füüsilisest probleemist. Tal on kas arsti diagnoos või ta tunneb kuskil valu või ebamugavust. Asetanud käed patsiendi poolt osutatud kohtadele tunnetad sa byoseni. Kui see taju on tugev – neljas või viies aste, tead sa, et tegemist on tõsise juhtumiga, mis võib võtta paljugi aega. Protsessi käigus sa jälgid byoseni kasvamist ja kahanemist ja sa tead, kuidas tervenemise protsess  kulgeb. Jätkad tööd, kuni saavutad patsiendil byoseni taseme kaks või üks.

2, Reiji-Ho (tähendab “vaimu juhatus”) . See tehnika on Reiki meetodi üks tugisambaid, mida õpetas Usui Sensei oma õpilastele. Seda on soovitatud harjutada ja lihvida mitme aasta jooksul, enne kui saavutatakse meisterlikkus.

Esimene samm: Pane käed Gassho asendisse ja tee kerge kummardus. Ole teadlik Reikist, mida võid tajuda enda käte, keha ja väljaga.

Teine samm: Ole teadlik, et toimuv protsess on alati suurimaks hüvanguks patsiendile tema olemasolu kõikidel tasanditel (ilma hinnanguteta). 

Kolmas samm: Tõsta oma gasshos käed kolmanda silma kõrgusele ja palu kõrgemat juhatust (vaimu juhatust, Reiki energiat) käte asetamiseks sinna kus neid on antud hetkel kõige enam vaja.

Nüüd sa tunnetad seda sisemist tungi, mis viitab ühel või teisel viisil, kuhu asetada käed. Sa võid tunda seda mõttena tundena, sisemise kujundina, või sisehäälena. Samuti võid sa tunda enda keha teatud kohas seda taju, mis viitab vajalikule kohale. Nii või teisiti sa lihtsalt tead kuhu käed asetada.

Peale seda, kui sa oled asetanud oma käed patsiendi kehale, tunnetad sa byoseni. Sõltuvalt sellest, millise tugevusega ja millisel tasemel tagasiside signaal ilmneb, tee tööd kuni saavutad teise või esimese byosen taseme.

Selle meetodi esimene osa on seotud intuitsiooniga, teine aga tunnetusega. Ja byosen annab alati sulle võimaluse võrrelda, kas intuitsioon oli täpne.

3. Keha skaneerimine. Seda tehakse tavaliselt ühe või mõlema käe aeglase ja väga teadliku liigutamisega patsiendi aura väljas. Tehes seda pööra tähelepanu õrnadele muutustele käte tajudes. Skaneeri kogu keha ja jäta meelde kohad, kus olid tajud muust osast tugevamad. Kui lõpetad skaneerimise, mine koha juurde kus tajutud impulss oli kõige tugevam ja aseta käed sinna kohta. Jälgi byoseni kulgu.

Skaneerimist võib teha ka seestpoolt. Pane käed kehale ja tunneta/kuulata tähelepanelikult. Kui sa kuulad armastuse ja pühendumusega, võid sa kuulda keha muusikat, mida sa puudutad. Keha ja meel paljastavad oma saladused sulle.

Skaneerida saab täpselt samuti ka mõttega, ilma, et  peaks viibima patsiendi vahetus läheduses.